KONZUM, obchodní družstvo v Ústí nad Orlicí

 

Odkaz na sekci moje-karta

COOP-BOX

Nová Louže

Fortel

COOP Mobil


Certifikáty pro lihoviny

EET

Náš partner

Zákaznický e-mail

Váš názor je pro nás důležitý
Prodávající:
KONZUM, obchodní družstvo v Ústí nad Orlicí
informuje spotřebitele o tom,
že subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce se sídlem v Praze 2, Štěpánská 567/15, PSČ 120 00, www.coi.cz .

Kontakt

KONZUM, obchodní družstvo v Ústí nad Orlicí
Tvardkova 1191
562 13 Ústí nad Orlicí
Tel.: +420 465 553 111
E-mail: info@konzumuo.cz
Konzum se drží tradice

Dalo by se to odbýt několika větami. Konzum zmodernizoval, v bývalém nákupním středisku ve Sloupnici, svoji  prodejnu. Přestavba trvala 45 dní a v úterý 30. listopadu byla v 8 hodin prodejna otevřena pro veřejnost. Když se ohlédnu za prošlými roky zpátky, zdá se mě to málo. Proto jsem se rozhodl nějaké věty z historie přidat.
Má-li být řeč o družstevním obchodě, pak obec Sloupnice patřila do rangu českotřebovské  Konzumní jednoty, založené v roce 1897, která zde měla svoji filiálku již v roce 1910. Když  pak v roce 1931 došlo ke sloučení obou družstev, stala se prodejna kmenovou součástí sítě Konzumní jednoty v Ústí nad Orlicí. V roce 1952, kdy se osamostatnila Jednota v Litomyšli se sice prodejna ve Sloupnici, ke které přibyly i soukromé obchody násilně „združstevnělé“ podle pokynů KSČ, dostala do jejího vlivu, ale už v roce 1960 patřily zase prodejny do ústecké Jednoty.
Dlouhých 16 let se v obchodě ve Sloupnici nic významného nedělo. Teprve v roce 1978 se obec dočkala kvalitativní změny. Po dvou letech se 15. prosince otevřelo za významné pomoci občanů „Nákupní středisko“.

Tradice

Tradice


Byla to první stavba tohoto typu v ústecké Jednotě. Poprvé se v družstvu uvedla do provozu prodejna, kde v přízemí byl zřízen prodej potravin a samostatná prodejna masa a v I. patře prodej průmyslového zboží, drogerie a textilu. Můžeme se nad tím usmívat. Nákupní středisko bylo poplatné době. Velký prostor zabíraly sklady a zázemí,  tepelná izolace byla slabá a rovněž nedořešené technologie krytin ploché střechy s sebou nesly řadu problémů. Bezesporu to byl ale pokrok. Pultový prodej byl nahrazen samoobsluhou. Větší prostory umožňovaly možnost nabídnout větší výběr zboží. Ten byl, z dnešního pohledu, problém. Kdo si dnes vzpomene, že v „Masně“ bylo v pondělí zavřeno, protože nebylo stejně co prodávat, kromě měkkých salámů. Maso bylo dodáváno ve středu a prodej byl zahájen ve čtvrtek a pokračoval v pátek. V prodejně potravin se uzenina neprodávala. Za krátkým obslužným úsekem byl prodáván omezený sortiment ovoce a zeleniny, kvasnice a sýr. Banány, pomeranče jen o svátcích, česnek byl celoročně nedostatkový. Nabídka kávy se sestávala ze dvou druhů – Standard a Columbia, čaj sypaný, porcovaný značky  Pigi jen občas a dával se do dárkových balíčků. Z hotových jídel si vzpomínáme na Hovězí na divoko a Lečo.  Prodejna byla zásobována ze skladu Pramenu z Litomyšle. Některé tehdejší zboží bychom dnes v nabídce marně hledali, na příklad tzv. „Čučo“, což byla různá ovocná vína včetně Malagela a také vysoce ceněný sloupenský chléb. Průmyslová prodejna ale žila. Vlivem družstevní „Velkonákupny“ se tam občas objevily módní šlágry, jako šusťáky, rifle, hrníčky na čaj, rubikovy kostky, angličáky a další druhy, pro které se jezdilo z měst. Není bez zajímavosti, že této prodejně silně konkurovala blízká prodejny Jednoty v Němčicích, kde byla nebývalá nabídka průmyslové zboží – od železářství až po úvazky pro telata. Výsledkem byl v obchodě dnes neznámý jev – opačný nákupní spád – z města na vesnice.
Po roce 1992, kdy poprvé od války nabídka převýšila poptávku, jako když utne a obrat za průmyslové zboží se rychle vytratil. Průmyslová prodejna a prodejna masa byly pronajaty a Konzum se soustředil jen na prodej potravin. Došlo k obměně vnitřního zařízení, byly doplněny chladící vitríny a sortiment se postupně rozšiřoval. Měnili se i dodavatelé. Zanikla mlékárna v Litomyšli, která byla hlavním dodavatelem prodejny a rovněž pivovar ve Svitavách. Nahradily je velcí výrobci mimo náš region – Jihočeské mlékárny, Olma Olomouc a pivo z různých pivovarů. Skončila i sloupenská pekárna s roštovou pecí.


Vraťme se však do současnosti. Co se vlastně v objektu „Nákupního střediska“ změnilo. Došlo především k rozšíření prodejního prostoru na 208 m2. Jednak se do prodejny začlenila část skladů, a dále se stala její součástí i prodejna masa, kterou provozuje „Řeznictví Sloupnice“, patřící místnímu zemědělskému družstvu To umožnilo zvýšit nabídku jak suchého, tak i čerstvého zboží. Počet nabízených položek se rázem vyhoupl na 4000. Tím, že  je maso nabízeno spolu s ostatním zbožím v jednom prostoru, šetří zákazník čas nákupu.


Za připomenutí jistě stojí i současná marketingová akce Konzumu „Jsme tu doma“, která Vás osloví na každém kroku. Jejím cílem je podpořit produkci regionálních výrobců. Je to o to záslužnější, že nám toho v regionu mnoho nezůstalo. Do historie vstoupily již zmiňované – pekárna ve Sloupnici, mlékárna v Litomyšli, pivovar Svitavy, ale i Sodovkárna v České Třebové, mlékárny v Žamberku, Dobrouči, Klášterci, pekárna v Ústí n/O a další. Bez dodávek do sítě prodejen Konzumu by se i další místní producenti dostali do problémů, protože dodávat své zboží do prodejen zahraničních řetězců nemají šanci. Heslo „Jsme tu doma“ vyjadřuje nejen sepjetí Konzumu s regionem, ale i podporu zaměstnanosti v místních výrobnách a dílnách jako jsou pekaři  Nopek, Smlékalovo pekařství a Pekárna Letohrad, řezníci a uzenáři - Řeznictví Sloupnice, Lektus Česká Třebová Bocus Letohrad, Klášterecké uzeniny,  cukrárna PUP Ústí nad Orlicí, výrobci knedlíků Dostál Domoradice a Žaba Ústí nad Orlicí, Mlékárna Choceň a další.
Jde tu o jakousi „svépomoc“, podle hesla: hledáš-li pomocnou ruku, najdeš jí nejspíš na konci svého ramene“.
V moderní prodejně tak najdou zákazníci své oblíbené zboží – masné speciality z místní řeznické a uzenářské výrobny, rohlíky od Nopka, koblihy z Letohradu, jogurty z Chocně, i zákusky z Pupu. Za zmínku určitě stojí i „Farmářská bedýnka“, s obsahem sortimentu kvalitní, čerstvé zeleniny z regionálních farem, kterou si můžete na prodejně objednat.
Přejme Konzumu i všem místním výrobcům, aby tato iniciativa došla sluchu i  občanům Sloupnice a ostatním zákazníkům.
Ing. Jan Šváb