KONZUM, obchodní družstvo v Ústí nad Orlicí

 

Odkaz na sekci moje-karta

COOP-BOX

Nová Louže

Fortel

COOP Mobil


Certifikáty pro lihoviny

EET

Náš partner

Zákaznický e-mail

Váš názor je pro nás důležitý
Prodávající:
KONZUM, obchodní družstvo v Ústí nad Orlicí
informuje spotřebitele o tom,
že subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce se sídlem v Praze 2, Štěpánská 567/15, PSČ 120 00, www.coi.cz .

Kontakt

KONZUM, obchodní družstvo v Ústí nad Orlicí
Tvardkova 1191
562 13 Ústí nad Orlicí
Tel.: +420 465 553 111
E-mail: info@konzumuo.cz
Mezinárodní družstevní den (2. 7. 2013)

Víte, že jako členové družstva máme svůj speciální den v roce? Již od roku 1923 je první červencová sobota dnem, kdy si celý svět připomíná hodnoty, které mezinárodní družstevní hnutí hnutí hrdě vyznává. Letošní ročník se ponese v duchu motta “Co-operative enterprise remains strong in times of crisis” (Navzdory krizi zůstávají družstva silná) a družstva chystají různorodé programy na sobotu 6. července. Pojďme si tak připomenout alespoň ve stručnosti  historii této tradice:

 

Po Basilejském kongresu v roce 1921, což byl první kongres konaný po osmiletém přerušení způsobeném První světovou válkou, Mezinárodní družstevní asociace (ICA) v Evropě čelila novým výzvám a Výkonný výbor se rozhodl věnovat nějaký čas propagaci družstevnictví. Členství se dramaticky rozrůstalo, a tak bylo cílem najít bod, který by mohl sjednotit identity družstev  rozptýlených od Japonska po Kanadu.

 

 

Politická mapa, a nejvíce pozoruhodně evropská politická mapa, se tak změnila a rozšířila, že nastala naléhavá potřeba najít společného jmenovatele pro všechny různorodé družstevní tradice.

 

Pozorně byly hledány příčiny, které omezovaly rozvoj družstevního hnutí. Byly zjištěny tři: nedostatek informací mezi veřejností, nedostatek znalostí mezi členy a konečně malý ideologický závazek mezi manažery družstev.

 Nejlepším prostředkem pro nápravu těchto negativních jevů se zdála být všeobecná propagace, která měla přinést do myslí a srdcí všech ideály, na kterých stojí družstevní hnutí, a skutečný význam jeho cílů.

 

Na zasedání Výkonného výboru v říjnu roku 1922 v německém Essenu padlo rozhodnutí ustanovit první sobotu v červenci jako "Den spolupracovníků". Volba data byla poněkud svévolná - většina členů chtěla uspořádat venkovní oslavy a červenec je v evropských podmínkách nejideálnějším měsícem pro tyto plány.

První Mezinárodní družstevní den se tak slavil v roce 1923.  Jeho hlavními tématy byly: podpora družstevního hnutí a mezinárodní solidarity, ekonomická efektivnost, mír a rovnost.

 

 

 

ICA se souhlasem většiny národních družstevních organizací se rozhodla založit každoroční festival oslav, jehož cílem bude demonstrovat celému světu solidaritu svých členů a účinnost jejich organizace jako prostředku ekonomické emancipace a záruce světového míru.

 

Zdroj: http://www.uwcc.wisc.edu/icic/orgs/ica/pubs/review/vol-88/day.html (volně přeloženo a kráceno)