KONZUM, obchodní družstvo v Ústí nad Orlicí

 

Odkaz na sekci moje-karta

COOP-BOX

Nová Louže

Fortel

COOP Mobil


Certifikáty pro lihoviny

EET

Náš partner

Zákaznický e-mail

Váš názor je pro nás důležitý
Prodávající:
KONZUM, obchodní družstvo v Ústí nad Orlicí
informuje spotřebitele o tom,
že subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce se sídlem v Praze 2, Štěpánská 567/15, PSČ 120 00, www.coi.cz .

Kontakt

KONZUM, obchodní družstvo v Ústí nad Orlicí
Tvardkova 1191
562 13 Ústí nad Orlicí
Tel.: +420 465 553 111
E-mail: info@konzumuo.cz
Vesnický supermarket ve Výprachticích

Ve Výprachticích byla 27. listopadu malá slavnost. Po 34 dnech byla v obci otevřena rekonstruovaná prodejna Konzumu. Zastavíte-li před prodejnou, nic zvláštního vás nezaujme. Tradiční prodejna horského typu, jaké se stavěly v akci Z v minulém století. Stačí ale otevřít dveře a jste rázem v novém mileniu. Dlouhý obslužný pult nabízející obsažný sortiment uzenin, sýrů, lahůdek studené kuchyně a cukrářských výrobků, chlazenou vitrínu na ovoce a zeleninu, osvětlený regál na pečivo, ale také na víno, doplňuje široký výběr denního tisku a časopisů. Nabývá zvykem, aby na vesnici měli zákazníci výběr z 3000 položek zboží.

Tato přestavba byla po zásluze oceněna panem starostou ing. Stejskalem a členy zastupitelstva. Na krátkém setkání
se také vzpomínalo na historii obchodu v obci. Tradice družstevního obchodu se začala datovat v 19. století, kdy
v této české obci působila prodejna německého družstva z Lanškrouna. Po válce převzala prodejny, kterých bylo daleko více než dnes, Jednota Ústí nad Orlicí. Provozovatelů se vystřídalo více. Po Jednotě to bylo tzv. Selpo Výprachtice, které spravovalo prodejny v okolních vesnicích –Horní a Dolní Heřmanice, Herbortice, Bystřec, Čenkovice, Orličky,Rýdrovice, Valteřice, Koburk, a potom Jednota Lanškroun. Od roku 1962 to zase byla Jednota LSD se sídlem v Letohradě a následně pak Jednota, spotřební družstvo v Ústí nad Orlicí.

Prodejna se začala stavět v roce 1972 a historie jejího vzniku není nezajímavá. Na místě prodejny stála stodola a hned pod ní, 2,5 m pod úrovní, tekl potok. Ten bylo třeba odklonit, navést zeminu a základy založit v hloubce 2,70 m. Již v době výstavby docházelo k sesedání a proto bylo třeba dalších, mimořádných nákladů na zpevnění základové desky. Stavělo se tehdy podle zavedeného modelu – velké sklady, malá prodejní plocha 92 m2, slabé tepelné izolace, kotel ústředního topení na uhlí. S popelem musely prodavačky chodit po příkrých schodech.

I tady zasáhly nové technologie. Byly zesíleny izolace stropu a zatepleny výlohy. Dveře v hliníkových rámech byly vyměněny za automatické a u vchodu je umístěna tepelná clona. Vytápění je řešeno rekuperaci a tepelnými čerpadly. Prodejní plocha se zdvojnásobila – na 186 m2.

Nelze než si přát, aby služby prodejny uspokojovaly potřeby obyvatel této horské obce. Až pojedete okolo, třeba
na lyže do Čenkovic, zastavte se. Budete příjemně překvapení.

Ing. Jan Šváb

otevření prodejny Výprachtice 28-11-2009

 

otevření prodejny Výprachtice