KONZUM, obchodní družstvo v Ústí nad Orlicí

 

Odkaz na sekci moje-karta

COOP-BOX

Nová Louže

Fortel

COOP Mobil


Certifikáty pro lihoviny

EET

Náš partner

Zákaznický e-mail

Váš názor je pro nás důležitý
Prodávající:
KONZUM, obchodní družstvo v Ústí nad Orlicí
informuje spotřebitele o tom,
že subjektem mimosoudního řešení spotřebitelských sporů je Česká obchodní inspekce se sídlem v Praze 2, Štěpánská 567/15, PSČ 120 00, www.coi.cz .

Kontakt

KONZUM, obchodní družstvo v Ústí nad Orlicí
Tvardkova 1191
562 13 Ústí nad Orlicí
Tel.: +420 465 553 111
E-mail: info@konzumuo.cz
Otevření Prodejny v Albrechticích u Lanškrouna 7.8.2009

V Albrechticích u Lanškrouna byla 7. srpna malá slavnost. Po dlouhé době byla v malé, malebné vesnici otevřena nová potravinářská prodejna Konzumu. Na první čtení nic zvláštního, prodejny se otevírají a zavírají a zvláště ve městech to zvláštní pozornost nevzbuzuje. A přece je tato místní událost hodna pozornosti a to hned ze tří důvodů. Prvním je velikost obce, druhým je způsob financování výstavby a konečně třetím rychlost výstavby a zvolená technologie.

 

Vezměme to ale podle posloupnosti, zvláště pro ty, kdo s problematikou výstavby prodejen na vesnici nejsou seznámeni. V posledních letech došlo v naší republice k obrovskému nárůstu obchodních ploch, který nás řadí na přední místa ve vybavenosti obchodních sítí v Evropě. Zejména zahraniční řetězce se činí a tak není města, které by se nemohlo prokázat alespoň jednou prodejnou diskontu nebo supermarketu. Tato výstavba není ale rovnoměrně rozložena. Na rozdíl od měst, na malých vesnicích spíše prodejen ubývá a ty co tam ještě zbyly skomírají. Příčinou je ekonomika, která v obcích pod 600 obyvatel prostě nevychází. Pro trvanlivější zboží a větší nákupy si obyvatelé jezdí do měst a na tom co zůstane se nedá uživit.

Jestliže se v obci, jako jsou Albrechtice, kde trvale bydlí 490 obyvatel se postavila nová prodejna, je to událost, která si zaslouží zápis do kroniky.

 

Vraťme se ale o dva roky zpátky, kdy Konzum svolal první schůzku starostů malých vesnic, kteří považovali absenci prodejny potravin za problém, co lidem vadí a který je třeba řešit. Tehdy byla se strany Konzumu navržena koncepce, jak se s touto situaci vypořádat a to společnou investicí, kdy obec zajistí připojovací body na inženýrské sítě, základy a příjezdovou komunikaci a Konzum postaví malou ale moderní prodejnu , vybaví ji zařízením a zajistí standardní sortiment čerstvého a skladového zboží. Dalším požadavkem Konzumu bylo, aby se obec podílela na spolufinancování ztráty, která provozem prodejny zákonitě vznikne.

 

Prosazení, zejména druhého požadavku určitě nebylo jednoduché. Čtenář se určitě diví, že někdo na takovou věc přistoupí – vždyť jde o podnikání – to by se pak dala podporovat každá vesnická živnost.

Tady si dovolím malou úvahu. Ať se nám to líbí nebo ne, život na vesnici, zejména malé, je obtížný. Tržní hospodářství vytváří tlak na ekonomiku a tak jsme svědky, že z vesnic nezadržitelně mizí školy, školky, pošty, holiči, hospody a prodejny, které patří do našeho standardního chápání kultury. Ekonomicky se to nevyplatí, tak „ať si dojedou do města“. To se hezky řekne, jenže: Autobus jede do obce a zpět 2x denně, místo důchodu máte ve schránce jen upozornění a ten komu jej stát posílá na účet nemá vyhráno, protože v obci není bankomat. Voláte lékařskou pohotovost – nemáme peníze na dopravu – přijeďte si. Chcete zajít na pivo a besedovat se sousedy? Není kde. Zapomněli jste na kvasnice? Nebudou buchty. Divíte se, že se obyvatelé vesnic cítí diskriminováni? Že požadují, aby se všem měřilo stejným metrem, zvláště když vidí, že ve městech tomu tak není. Nejen, že mají vše v místě, což je jistě v pořádku, ale budují se často služby, jejichž využití je problematické a které budou trvale zatěžovat rozpočet. Dvě města vzdálená od sebe 6 km si vybudovala za peníze daňových poplatníků kryté plavecké bazény. Město vzdálené 30 km od zimního střediska si vybuduje sjezdovku. Proč tam neplatí argument „dojeďte si“, vždyť by to nebylo, na rozdíl od nákupu, tak obtížné si jednou za čas za zábavou dojet.

 

A tak je třeba výrazně ocenit skutečnost, že zastupitelstvo obcí Albrechtice a Horní Heřmanice, které prodejnu stavěly stejným způsobem, projekt odsouhlasilo a to přesto, že peněz nepřebývá a bude nutno omezit jiné potřebné výdaje. Za vším je koeficient financování malých obcí, který je na vesnicích daleko nižší než ve městech. Je třeba zatleskat osobní statečnosti členů zastupitelstva, kteří se rozhodli řešit problém lidí, kteří nemají možnost dojíždět do města na nákup a dalších, kteří se nesmířili s mraženými rohlíky, které si jednou týdně zakoupí.

 

Albrechtice prodejna celkový pohled

 

 

Albrechtice-prodavačky v akci

 

 

Albrechtice-pohled na zeleninu

 

 

Uznání si také zaslouží podpora, které se obci dostalo z pardubického kraje, kde zastupitelé pochopili vážnost vznikajícího problému a výstavbu podpořili. Otevírání se zúčastnil zástupce kraje pan ing. Kroutil, krajský radní zodpovědný za životní prostředí a přizván byl i starosta Výprachtic, pan JUDr Stejskal, který současně působí jako krajský radní zodpovědný za cestovní ruch. Slavnostního zahájení prodeje se zúčastnilo i zastupitelstvo obce, včele s panem starostou Ing. Novákem a místostarostou ing. Havlíčkem.

 

Projev starosty Albrechtchtic

 

Albrechtice-diskuse při otevření

 

 

Na závěr jen několik údajů o výstavbě. Stavba byla zahájena na jaře tohoto roku a byla dokončena za 4 měsíce, přestože výběr staveniště přinesl řadu problémů, jako přeložky sítí, zabezpečení vzrostlých stromů a úpravu okolí. Prodejna je sestavena z montovaných kontejnerů, což umožňuje její případné rozšíření, má nejen klimatizaci, ale i ekologické vytápění topnými stropními panely. Obchod splňuje všechny hygienické požadavky a nabízí 1000 položek zboží, včetně denního tisku. Otevřeno je každý den včetně soboty. Do týdne bude v prodejně instalován terminál umožňující placení platebními kartami, což mimo jiné vyřeší i vybírání peněz z účtů, tzv. cashback a dobíjení mobilních telefonů. Prodejna je zapojena do sítě COOP, která připravuje program s možností placení složenek. Tyto základní služby poněkud zmírní omezení, zaviněné nepřítomnosti pošty v místě. Společná akce Obecního úřadu a Konzumu je příkladem, jak řešit některé problémy, které obyvatele vesnic tíží.

 

Přejme občanům obce, aby jim obchod dobře sloužil.

Ing. Jan Šváb